- C4 size (324x229mm)
- Made from lightweight 90gsm paper
- Window size of 40x100mm
- Window position 25mm in from LHS, 213mm up
- Self seal closure - contains a strip of gum on each flap which when pressed together forms an instant bond
- Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope
- Blue opaque interior
- Pack of 250 envelopes
<
>
5 Star C4 Window Pocket Envelope Self Seal 90gsm 324x229mm White (Pack of 250) H90027
89 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: FS63857490 Stock Available
-
Product Code: CS61538289 Stock Available
-
Product Code: EP66824192 Stock Available
-
Product Code: CO0039115 Stock Available
-
Product Code: CO0038812 Stock Available
-
Product Code: CO0037769 Stock Available
-
Product Code: KF041151157 Stock Available
-
Product Code: KF011214749 Stock Available
-
Product Code: BC010951179 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Environment Support | 100% Biodegradable |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229mm |
| Closure | Self Seal |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 90gsm |
| Manufacturer | The OT Group |
| Material | Paper |
| Window Position | 25mm in from LHS, 213mm up |
| Window Size | 40x100mm |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
5 Starâ„¢ Office white C4 envelopes. These envelopes have a blue opaque interior for security and are made from lightweight 90gsm paper, making them perfect for everyday use. They also feature a window which allows you to clearly display the address of your correspondent. This pack contains 250 envelopes.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
