- Single straight desks 600mm deep with scalloped cut outs in the desktops
- Sturdy steel framework and bench tops which take on a floating appearance
- 25mm desktops available in beech, oak, white, walnut and white with oak edging
- Ideal for the home office environment
- Available in 3 frame finishes - black, silver & white
- Clean and coordinated look to the home office
- Single straight desks 600mm deep with scalloped cut outs in the desktops
- Sturdy steel framework and bench tops which take on a floating appearance
- 25mm desktops available in beech, oak, white, walnut and white with oak edging
- Desk legs can be shared, making it an aesthetically pleasing, cost effective and practical system
- High quality modular bench desk system to suit modern open plan office environments
- Horizontal and vertical cable management allows cables to rise from the floor via mass cable risers and shared cable trays
<
>
Adapt single desk 1600mm x 600mm - silver frame, oak top
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Cable Management | Available |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x600x725mm |
| Eco-Aware | Yes |
| Environment Support | FSC Certified |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | None |
| Number Of Persons | 1 |
| Leg Type | Straight Leg |
| Frame Colour | Silver |
| Warranty | 8 Year Warranty |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Oak |
| Standards | Conforms to EN 527-2:2016 |
| Size | 1600mm |
| Weight | 38.5kg |
Product Information
| Brand | Adapt |
| Type | Bench Desk |
Description
Sleek and stylish with clean cut lines and balanced proportions, the Adapt workstation is a real standout in the home office. Comprising a sturdy steel subframe which is built to last and desktops which take on a floating appearance, Adapt offers a clean and minimal look to the home with clean, functional lines and co-ordinated desktop finish options offer everything you need to be inspired and productive at home.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
