- Compatible with: MFC-490CW, 790CW, 795CW, 990CW, 5490CN, 5890CN, 6490CW, 6890CDW DCP-185C, 385C, 395CN, 585CW, 6690CW, J715W DCP-185C, 385C, 395CN, 585CW, 6690CW, J715W
- Colour: Black
- Page yield: up to 450
- Standard yield
- Original Brother inkjet cartridge
<
>
Brother LC1100BK Inkjet Cartridge Black LC1100BK
12 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 450 pages |
| Colour ink page yield | 450 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 85 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 47 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Package weight | 80 g |
| Pallet gross height | 17.8 cm |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 309.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Case or master carton quantity | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
