- Colour: Cyan
- Page yield: up to 600
- Compatible with: MFC-J430W, MFC-J625DW, MFC-J825DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW DCP-J525W, DCP-J725DW, DCP-J925DW, DCP-J5910DW
- High yield
- Original Brother inkjet cartridge
<
>
Brother LC1240C Inkjet Cartridge Cyan LC1240C
13 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Country of origin | China |
| Width | 37 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 46 g |
| Package weight | 86 g |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
