- Each roll is supplied on a spool that simply slots into the correct position in the printer every time, eliminating text alignment and paper jamming issues.
- Designed for both PC and Mac users using free P-touch editor design software
- Wide range of label sizes available in both paper and plastic film materials
- Integrated cutter means you can choose the exact length of label required (up to one metre)
- Choose from pre-sized labels or Brother’s continuous roll option which allows you to print labels to the size you need up to 1 metre in length
- Each roll is supplied on a spool that simply slots into the correct position in the printer every time, eliminating text alignment and paper jamming issues
<
>
Brother QL-700 High-Speed Label Printer Black QL700ZU1
26 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 150 mm/sec |
| Maximum printing width | 6.2 cm |
| Maximum print height | 5.9 cm |
| Vertical printing | Yes |
| Rotated printing | Yes |
| Maximum label width | 6.2 cm |
| Maximum label length | 1 m |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| PC connected | Yes |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), EAN128, EAN13, EAN8, Interleaved 2/5, PDF417, POSTNET, UPC-A, UPC-E |
| Tape type | DK |
| Tape cutting | Automatic |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | No |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC adapter output current | 1.7 A |
| Mac compatibility | Yes |
| Width | 262 mm |
| Depth | 239 mm |
| Height | 183 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package dimensions (WxDxH) | 182 x 262 x 233 mm |
| Package width | 260.4 mm |
| Package depth | 184.2 mm |
| Package height | 234.9 mm |
| Package weight | 2.13 kg |
| Bundled software | Software, USB Cable, Power Cord, Quick Setup Guide, Documentation, Starter rolls |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Pallet gross weight | 255.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Printer |
Sustainability
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
