- USB and Wi-Fi connectivity with AirPrint support to print directly from another wireless device
- Choose from pre-sized labels or Brother’s continuous roll option which allows you to print labels to the size you need up to 1 metre in length
- Built-in label editing software doesn't need installing. Simply click to run
- Download free P-touch Editor label design software to include barcodes, images and print from a database
- Integrated cutter to create your own length labels
- Optional rechargeable Li-ion battery base for mobile labelling applications
<
>
Brother QL-810W Labelling Machine QL810WZU1
Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Print speed | 176 mm/sec |
| Maximum printing width | 5.8 cm |
| Printing colours | Black, Red |
| Minimum print length | 100 cm |
| Vertical printing | Yes |
| Rotated printing | Yes |
| Text alignment | Center, Left |
| Autocutter | Yes |
| Maximum label width | 6.2 cm |
| Maximum label length | 4 m |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Page description languages | ESC P, Raster_P |
| Flash memory | 6 MB |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 5 |
| Tape type | DK |
| Number of styles | 8 |
| Security algorithms | AES, EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, TKIP, WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Tape size detection | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | No |
| Housing material | Plastic |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Power source type | AC |
| Rechargeable | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Machine & Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
