Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-5340D, HL-5380DN, HL-5350DNLT, 5350DN, 5370DW, 5350DN2LT, MFC 8890DW, MFC 8880DN, DCP 8085DN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | China |
| Width | 199 mm |
| Depth | 153 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 801 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 360 x 195 x 150 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Pallet gross weight | 582 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 8000 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
