- High back operator chair with upholstered seat and mesh back
- Grey fabric headrest in grey to match seat
- Contemporary design with chrome 5 star base
- Stylish fixed arms in chrome and black
- Gas lift adjustment with weight tension control
- Weight capacity 115kg
- High back operator chair with upholstered seat and mesh back
- Grey fabric headrest in grey to match seat
- Contemporary design with chrome 5 star base
- Stylish fixed arms in chrome and black
- Gas lift adjustment with weight tension control
- Ideal for use in the office or at home
<
>
Chord high back operators chair with mesh back and headrest - grey
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Height | 740mm |
| Back Width | 470mm |
| Chair Colour | Grey |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Dams International |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Seat Width | 495mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 14.2kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Chord |
| Type | Office Chairs |
Description
Enjoy the executive style of the ultra-comfy Chord office chair which is the ideal accompaniment to any home office setting. The high back chair has a grey fabric seat and headrest, together with a breathable mesh back to keep you comfortable and cool and ready for the task at hand.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
