- Maintenance free for comfortable and eco-friendly shredding
- Energy saving with automatic stop after 30 minutes of inactivity
- Extremely quiet operation
- Concise and convenient control panel
- Electric Start / Stop & Automatic Forward / Reverse Functions
- High quality cutters made of composite steel (35 years warranty)
- Separate CD slot and waste container
- Unique Filtration system for reducing fine dust in ambient air
<
>
Dahle 516 Department Clean Tec Professional Cross cut Shredder
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Dimensions (WxDxH) | 734x511x960mm |
| Cutting Speed | 5.6 m/min |
| Cut Type | Cross Cut |
| Filtration | CleanTEC® filter system |
| Country of Origin | Czech Republic |
| CD Shredding | Yes |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Also Shreds | Credit Cards/Paperclips |
| Bin Capacity | 160 Litres |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Run Time | 20 Minutes |
| Particle Size | 2x15mm |
| Manufacturer | Pelltech |
| Weight | 76kg |
| Throat Width | 400mm |
| Throat Capacity | 13-15 Sheets (80gsm) |
| Warranty | 35 Year Cutter Guarantee |
| Security Level (All Media) | P-5, F-2, O-4, T-5, E-4 |
| Security Level | P-5 |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Department Shredders |
Sustainability
Description
The Dahle SECURITY Shredders provide exceptional protection against recovery with P-5 Security Levels.
The Dahle CleanTec shredders include a unique Dahle CleanTEC® filter system which reduces exposure to fine dust emitted from document shredders, creating a better indoor climate.
The benefits of a Dahle shredder includes a comfortable, quiet working atmosphere by extremely quiet operation, precise shredding by high-quality cutting cylinders, Eco-friendly waste separation by separate waste containers for paper, CDs, DVDs, and Cards, Easy operation by comfortable operating panel & Low maintenance by oil-free operation
Conforms to DIN level P-5/F-2/T-5/E-4
* Using 80gsm weight paper
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
