- The Dahle PaperSAFE 260 is a powerful shredder that quickly destroys confidential data (3.0 m / min) into unreadable pieces in a whisper quiet operation
- GDPR compliant shredder cuts up to 12 sheets per pass into a 4 x 12 mm particle cross-cut format that exceeds the requirements of security level P4
- Powerful and thermally protected machine also shreds CDs, DVDs, credit cards, paper clips and staples; it can shred continuously for more than 480 minutes with no cool down period
- Easy to empty pull-out shred bin (25 l) holds approx 260 sheets and is ideal for small team / home- office usage. The shred level can be easily seen through the viewing window
- Oil-Free and Hassle-Free shredder maintains performance without maintenance
- German engineered for trouble-free operation and peace of mind. Two years warranty with 1 year additional warranty after registration
- Oil- and maintenance free operation
- Convenient feed and reverse function for manual control
- 2-year warranty on proper working order provided the product is used as intended
- Integrated light barrier for automatically starting and stopping
- Convenient automatic reversing function clears feed opening after feeding in too much paper
- Visual overload indicator
- Convenient casters for greater mobility
- Extra small particles for optimum utilisation of volume
- Automatic motor cut-out
- Overheating protection with overheating display
- Angled cold device cable
- Four strips each 3.0 cm wide
<
>
Dahle PaperSAFE PS260 Cross Cut Shredder
Product Details
General Information
| Colour | White |
| CD Shredding | Yes |
| Bin Capacity | 25 Litre |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Also Shreds | Credit Cards/DVDs/Paperclips |
| Security Level | P-4 |
| Run Time | 480 Minutes |
| Particle Size | 4x12mm |
| Manufacturer | Dahle |
| Weight | 10.5kg |
| Throat Width | 224mm |
| Throat Capacity | 12 Sheets (80gsm) |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Personal Shredders |
Sustainability
Description
Papersafe shredders by Dahle are ideal for any workspace, at home or in the office and feature a broad range for your individual safety requirements.
Low maintenance and oil free and features intelligent functions, including Automatic start/stop, Overheating Protection, Overload switch off & a Automatic Motor Shutdown. They are also quiet and convenient.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
