Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Leather |
| Back/Seat Action | Fixed or Floating Back |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 500mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5-8 Hours |
| Manufacturer | Nautilus Designs |
| Weight | 11kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Depth | 440mm |
| Seat Height | 420-520mm |
| Self Assembly | Yes |
| Seat Width | 430mm |
| Style | Executive Chairs |
Product Information
| Brand | Delph |
| Type | Office Chairs |
Description
This medium back leather faced executive office chair combines button detail to the backrest, with decorative stitching detail and sculpted integral lumbar support, seat height adjustment, stylish heavy duty arms and a large black nylon base fitted with twin wheel hooded castors - all for a great price.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
