- Pack of 25
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Ideal for binding unpunched papers
- Colour: Black
- Size: A4
- Spine bar is 12mm thick and suitable for binding between 40-100 sheets of paper
- Create professional reports, projects, presentations and more
<
>
Durable Spine Bar 100 Sheet Binding Bar 12mm Black (Pack of 25) 2912/01
65 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: FS34028X148 Stock Available
-
Product Code: FS29751X66 Stock Available
-
Product Code: SS7024487 Stock Available
-
Product Code: DB29310144 Stock Available
-
Product Code: DB2909015 Stock Available
-
Product Code: BC1000212711 Stock Available
-
Product Code: BC100031838 Stock Available
-
Product Code: BC100014127 Stock Available
-
Product Code: A4WCB80G40 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 75x300x60mm |
| Document Size | A4 |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 12mm Spine |
| Weight | 305.5g |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Description
Durable SPINEBAR, plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 12mm in thickness meaning it can hold between 40-100 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 25 black spine bars.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
