- The coloured vinyl tape combines flexibility, a strong adhesive and a high chemical resistance which makes this tape suitable for any flat/curved or textured surface where colour is required
- Developed for heavy-duty environments and provides resistance against abrasion, different temperatures, chemicals, solvents and UV
- No more labels that fall off, looking smeared or poorly written
- Size: 12mm x 5.5m
- White on Red
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
<
>
Dymo 1805416 12mm White on Red
Product Details
General Information
| Colour | White on Red |
| For Use With | DYMO LabelManager and DYMO Rhino Printers |
| Form | Dymo Rhinopro Tape |
| Dimensions | 12mmx5.5m |
| Compatible Or Original | Original |
| Material | Vinyl |
| Manufacturer | Dymo |
| Tape Width | 12mm |
| Tape Size | 12mm |
| Tape/Label Colour | Red |
| Text Colour | White |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Sustainability
Description
DYMO Rhino Industrial Labels are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
