- Colour: Cyan
- Print yield: 165 pages
- For use with WorkForce WF-2010W/2510WF/2520NF/2530WF/2540WF/2630WF/2650DWF/2660DWF/2750DWF2760DWF
- Results are sharp and well defined
- Ink is absorbed quickly to prevent blot and bleed
- Genuine Epson ink cartridge
<
>
Epson 16 Pen and Crossword DURABrite Ultra Ink Cartridge Cyan C13T16224012
20 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce WF-2760DWF\n- WorkForce WF-2750DWF\n- WorkForce WF-2660DWF\n- WorkForce WF-2650DWF\n- WorkForce WF-2630WF\n- WorkForce WF-2540WF\n- WorkForce WF-2530WF\n- WorkForce WF-2520NF\n- WorkForce WF-2510WF\n- WorkForce WF-2010W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 165 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 3.1 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | C13T16224012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 38 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627526 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
