- Professional print permanence.
- Reduced gloss differential.
- No short-term color shifting.
- Can produce archival prints with amazing color fidelity, gloss level, and scratch resistance.
<
>
Epson T6039 (220ml) Light Light Black Ink Cartridge for Stylus Pro 7800/7880/9800/9880 Printers C13T603900
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Light Light Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Light light black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | Stylus Pro 7880/9880/7800/9800 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 220 ml |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T603900 |
| Country of origin | China |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Package width | 32 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 0.406 g |
| Certification | CE |
| Products per pallet | 420 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 840 pc(s) |
| Products per pallet layer | 120 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
