- Made from 100% recycled 285gsm manilla
- Strong manilla spiral files for securing punched papers
- Spiral fitting for up to 380 sheets of paper
- Size: foolscap
- Colour: red
- Pack of 25
<
>
Exacompta Guildhall Transfer File 285gsm Foolscap Red (Pack of 25) 346-REDZ
9 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SH9925X7 Stock Available
-
Product Code: KF270172062 Stock Available
-
Product Code: KF200013806 Stock Available
-
Product Code: KF310022621 Stock Available
-
Product Code: KF3501247 Stock Available
-
Product Code: JT7709936 Stock Available
-
Product Code: BC1000212092 Stock Available
-
Product Code: BC100013863 Stock Available
-
Product Code: A4WCB80G27 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Dimensions | 356x300mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 38mm |
| Grammage | 315gsm manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Material | Manilla |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This environmentally friendly Exacompta Guildhall file is made from 100% recycled 285gsm manilla and features a spiral fitting for securing up to 380 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 red files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
