- Easy to mount via grommet hole allowing for quick set-up
- Height adjusts up to 16" above the top surface of the Lotus™ Sit-Stand Workstation with a reach of 12 ?"
- Each arm holds a monitor up to 26" and 13 lbs.
- Meets VESA mounting standards
- 5 Year Limited Warranty
<
>
Fellowes Lotus Dual Monitor Arm 8042901
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Drawer Unit | No |
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions | 724x140x419mm |
| Adjustable | Yes |
| Material | Aluminium |
| Maximum Load | 7kg |
| Monitor Notebook Size | Up to 26inch Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Manufacturer | Fellowes |
| Height Range | Up to 40cm |
| Weight | 2.26kg |
| Stackable | No |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Sustainability
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
