- Single monitor arm compatible with Fellowes Lotus™ Sit Stand Workstation raises monitors to an optimal viewing height to prevent neck strain and free up valuable workspace
- Easy to mount via grommet hole allowing for quick set-up
- Height adjusts up to 16" above the top surface of the Lotus™ Sit Stand Workstation
- Each arm holds a monitor up to 26" and 17 lbs.
- Meets VESA mounting standards
- 5 Year Limited Warranty
<
>
Fellowes Lotus Single Monitor Arm 8042801
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 114x140x419mm |
| Form | Monitor Arm |
| Drawer Unit | No |
| Height Range | Up to 40cm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor Notebook Size | Up to 27inch Monitor |
| Maximum Load | 7.7kg |
| Material | Aluminium |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Stackable | No |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Sustainability
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
