- Original HP 307A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225
- 1 Magenta (~7,300 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for customers who need to reliably print high-quality, professional documents in a variety of sizes.
- Depend on Original HP 307A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 307A Original LaserJet Toner Cartridge Magenta CE743A
14 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 7300 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE743A |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Home, Home office |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 492 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 225 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Package length | 18.8 cm |
| Package width | 492 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Pallet gross weight | 177.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 114.6 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306214 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
