- Original HP 44A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 44 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M15, M28
- 1 Black (~1,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for 1-3 users printing less than 1,000 pages per month. The perfect HP toner cartridges for almost any budget and your affordable LaserJet Pro.
- Depend on Original HP 44A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 44A Original LaserJet Toner Cartridge Black CF244A
46 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 44 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF244A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 375 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 510 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 810 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross width | 113.1 cm |
| Pallet gross length | 77 cm |
| Pallet gross height | 114.9 cm |
| Pallet gross weight | 217.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 156.6 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781977902 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
