- Original HP 507A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 507 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M570
- 1 Black (~5,500 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Designed to print colour business documents and marketing materials with photo-realistic images and graphics.
- Depend on Original HP 507A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 507A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE400A
35 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: XR3R9776447 Stock Available
-
Product Code: TW78050125 Stock Available
-
Product Code: ST41095917 Stock Available
-
Product Code: HPCE255X6 Stock Available
-
Product Code: HPCE401A3 Stock Available
-
Product Code: HPCE402A26 Stock Available
-
Product Code: HPCE403A15 Stock Available
-
Product Code: BC10111820 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 507 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 5500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE400A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 1.74 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 70 pc(s) |
| Pallet gross weight | 142.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 142.3 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962554555 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1179 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
