- Original HP 648A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Yellow (~11,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for customers who print colour business documents and marketing materials.
- Depend on Original HP 648A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 648A Original LaserJet Toner Cartridge Yellow CE262A
15 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: HPCE260A51 Stock Available
-
Product Code: KF32148498 Stock Available
-
Product Code: HPCF413A109 Stock Available
-
Product Code: HPCF410A8 Stock Available
-
Product Code: HP94297574 Stock Available
-
Product Code: HPCE261A1 Stock Available
-
Product Code: HPCE263A2 Stock Available
-
Product Code: KF260351535 Stock Available
-
Product Code: KF260456204 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 648 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 11000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE262A |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 390 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 214 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 390 x 164 x 214 mm |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.2 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 90 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.5 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420186854 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
