- Original HP 903XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 903 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6950
- 1 Black (~750 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for busy entrepreneurs and small-business owners who want to make a professional impression and serve the bottom line.
- Depend on Original HP 903XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
<
>
HP 903XL Original Ink Cartridge High Yield Black T6M15AE
43 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 903 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 750 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 20 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Ireland, Malaysia |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 106 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 60 g |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 44 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 70 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1260 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 129.2 kg |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894728982; (30A) 199764694461; (30B) 199764694478; (BGX) 889894728999; (BGY) 889894729002; (LS1) 199764694485; (LS2) 199764694492; (LS3) 199764694508 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894728982, 199764694461, 199764694478, 889894728999, 889894729002, 199764694485, 199764694492, 199764694508 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
