- Original HP 912XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 912 ink cartridges work with: HP OfficeJet 8010e, 8012, 8014, 8015; HP OfficeJet Pro 8020e, 8022, 8023, 8024, 8025
- 1 Cyan (~700 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for workgroups who need dependable performance for professional-quality printing, page after page.
- Depend on Original HP 912XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
<
>
HP 912XL Original Ink Cartridge High Yield Cyan 3YL81AE
200 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 912 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 700 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 8.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Width | 106 mm |
| Depth | 23 mm |
| Height | 113.5 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package height | 113.5 mm |
| Package weight | 40 g |
| Hazard pictogram(s) | GHS07 |
| Health hazard statement(s) | H317 |
| Products per pallet | 3360 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 56 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 183 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.91 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 192545866880; (30A) 199764686701; (30B) 199764686718; (30N) 199485042725; (BGX) 192545866866; (BGY) 192545866873; (LS1) 199764686725; (LS2) 199764686732; (LS3) 199764686749; (NE1) 199251972713 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545866880, 199764686701, 199764686718, 199485042725, 192545866866, 192545866873, 199764686725, 199764686732, 199764686749, 199251972713 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1048 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1048 mm (47.2 x 31.5 x 41.3") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
