- Original HP 932XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 932 ink cartridges work with: HP OfficeJet 6100, 7110, 7610
- 1 Black (~1,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for small-business and home-office customers who print frequently, produce high-quality text and colour graphics and images, and recycle.
- Depend on Original HP 932XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
<
>
HP 932XL Original Ink Cartridge High Yield Black CN053AE
31 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BA810338 Stock Available
-
Product Code: HTST118320 Stock Available
-
Product Code: PP00021342 Stock Available
-
Product Code: KF04503170 Stock Available
-
Product Code: HPCN056AE46 Stock Available
-
Product Code: HPCN055AE48 Stock Available
-
Product Code: HPCN054AE52 Stock Available
-
Product Code: KF041146649 Stock Available
-
Product Code: ES450134572 Stock Available
-
Product Code: ES45010116 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 932 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 22.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | CN053AE |
| Country of origin | China, Czech Republic, Singapore, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 114 x 126 x 36 mm |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package type | Blister |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 4800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 479 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.82 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 886111615322; (BGX) 886111749010; (BGY) 886111749065; (LS1) 199764693174; (LS2) 199764693181; (LS3) 199764693198 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111615322, 886111749010, 886111749065, 199764693174, 199764693181, 199764693198 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
