- Original HP 94A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 94 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M118, M148
- 1 Black (~1,200 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional-quality documents and providing consistent results with anti-fraud technology.
- Depend on Original HP 94A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP 94A Original LaserJet Toner Cartridge Black CF294A
36 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 94 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF294A |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 358 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 270 g |
| Package width | 358 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 490 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 22 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 208 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 208 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 154 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 94 cm |
| Pallet gross height | 122 cm |
| Pallet gross weight | 123 kg |
| Pallet weight (EU) | 96 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545654487 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
