- Original HP 973X High Yield PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 973 PageWide cartridges work with: HP PageWide P55250; HP PageWide Pro 452, 477
- 1 Black (~10,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Ideal for consistently producing professional-quality colour documents for a great value – at high speeds your HP printer or MFP was built to achieve.
- Depend on Original HP 973X High Yield PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP 973X Original PageWide Cartridge High Yield Black L0S07AE
75 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 973 PageWide cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 10000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 182.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | L0S07AE |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 220 mm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 330 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 52 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 360 g |
| Technology | PageWide |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 156.8 cm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 753.3 kg |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.99 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296544692 |
| UNSPSC-code | 441031052 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
