- Bright coloured A4 ring binders
- Standard 2 O-ring mechanism
- 30mm filing capacity for up to 250 sheets of 80gsm paper
- Pack of 10
- Assorted colours: yellow, orange, red, pink, purple, blue, light blue, light green, green and black
- Rigid pressboard with a water resistant plastic coating
- Size: A4
<
>
Iderama A4 Ring Binder 2 Ring 30mm Assorted (Pack of 10) 54929E
72 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: TX892091028 Stock Available
-
Product Code: RX12175
-
Product Code: RX12265290 Stock Available
-
Product Code: KF23014207 Stock Available
-
Product Code: BC010951171 Stock Available
-
Product Code: BC1000212314 Stock Available
-
Product Code: BC100013921 Stock Available
-
Product Code: JM27001120 Stock Available
-
Product Code: JM0130426 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | FSC Certified |
| Country of Origin | France |
| Dimensions | 320x260x30mm |
| Capacity | 275 Sheets |
| Orientation | Portrait |
| Material | Pressboard |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Manufacturer | Exacompta |
| Spine Width | 40mm Spine |
| Weight | 300g |
Product Information
| Brand | Iderama |
| Type | Binder |
Description
This Iderama ring binder is made from rigid pressboard with a water resistant plastic coating. Moisture and tear resistant, the ring binder features a standard 2 O-ring mechanism with a 30mm filing capacity for up to 250 sheets of 80gsm A4 paper. This assorted pack of 10 contains yellow, orange, red, pink, purple, blue, light blue, light green, green and black.
