- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Dimensions: W400 x D500 x H495mm
- Box drawer fits A4 files
- Features 2 box drawers and 1 foolscap filing drawer
- Fixed pedestal with 2 drawers
- Finish: Maple
- Desktop: 25mm
- Designed for use with single upright desks
<
>
Jemini 2 Drawer Fixed Pedestal 404x500x495mm Maple KF79863
1 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Maple |
| Material | Wood |
| For Use With | Start and One Bench |
| Drawer Style | Bow Handles |
| Country of Origin | Turkey |
| Dimensions (WxDxH) | 404x500x495mm |
| Pedestal Colour | Maple |
| Number Of Drawers | 2 Drawer |
| Manufacturer | TC Group |
| Made To Order | Yes |
| Lockable | Yes |
| Height | 495mm |
| Width | 404mm |
| Weight | 20.8kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Style | Fixed To Desk |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Pedestals |
Description
Finished in Maple, the Jemini fixed pedestal features 2 drawers including 1 box drawer and 1 foolscap size filing drawer. The box drawer will take A4 files. Measuring W400 x D500 x H495mm with a 25mm desktop, this Jemini fixed pedestal is designed for use with single upright desks, making an ideal storage solution.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
