- Ideal for use with 600mm desking and radial desks
- Desktop: 25mm
- Finish: Beech
- Desk high pedestal with 3 drawers
- Features 2 box drawers and 1 foolscap filing drawer
- Box drawer fits A4 files
- Dimensions (WxDxH): 404x600x730mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
<
>
Jemini 3 Drawer Desk High Pedestal 404x600x730mm Beech KF79738
67 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood |
| Dimensions (WxDxH) | 404x600x730mm |
| Country of Origin | Turkey |
| Filing Drawer | Yes |
| Drawer Style | Bow Handles |
| For Use With | All Desking Ranges |
| Pedestal Colour | Beech |
| Number Of Drawers | 3 Drawer |
| Manufacturer | TC Group |
| Height | 730mm |
| Lockable | Yes |
| Made To Order | No |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Style | Free Standing |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Width | 404mm |
| Weight | 28.35kg |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Pedestals |
Description
Suitable for use with the 600mm deep desking and radial desks, this 3 drawer desk high pedestal includes 2 box drawers and 1 foolscap size filing drawer. The box drawers will take A4 files. Measuring W404 x D600 x H730mm with a 25mm desktop the pedestal is finished in Beech.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
