- Designed for use with single upright desks
- Desktop: 25mm
- Finish: Grey Oak
- Fixed pedestal with 3 drawers
- Features 3 box drawers
- Box drawer fits A4 files
- Dimensions: W400 x D500 x H495mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
<
>
Jemini 3 Drawer Fixed Pedestal 400x500x495mm Grey Oak KF79868
67 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Dimensions (WxDxH) | 404x500x495mm |
| Country of Origin | Turkey |
| Depth | 500mm |
| Drawer Style | Bow Handles |
| Filing Drawer | No |
| For Use With | All Desking Ranges |
| Number Of Drawers | 3 Drawer |
| Pedestal Colour | Grey Oak |
| Height | 495mm |
| Lockable | Yes |
| Made To Order | No |
| Manufacturer | VOW |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Style | Fixed To Desk |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 17.5kg |
| Width | 400mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Pedestals |
Description
Finished in Grey Oak, the Jemini fixed pedestal features 3 drawers which will take A4 files. Measuring W400 x D500 x H495mm with a 25mm desktop, this Jemini fixed pedestal is designed for use with single upright desks, making an ideal storage solution.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
