- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Finish: White (image shows Beech)
- Use at the 800mm end of a radial desk or with a standard desk
- Dimensions: W400xD800xH730mm
- Use beside your desk for additional work space
- Suitable for foolscap suspension filing
- Desk high pedestal with 3 drawers
- 2 box drawers and 1 filing drawer
<
>
Jemini 3 Drawer Desk High Pedestal 404x800x730mm White KF74150
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Wood |
| For Use With | All Desking Ranges |
| Drawer Style | Bow Handles |
| Filing Drawer | Yes |
| Country of Origin | Turkey |
| Dimensions (WxDxH) | 404x800x730mm |
| Pedestal Colour | White |
| Number Of Drawers | 3 Drawer |
| Manufacturer | TC Group |
| Height | Desk High Pedestal |
| Lockable | Yes |
| Made To Order | No |
| Style | Free Standing |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 32.68kg |
| Width | 404mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Pedestals |
Description
Offering a convenient and flexible place to store documents, papers and stationery, this white desk high pedestal can fit conveniently next to your desk to provide additional work space. The pedestal features 2 box drawers and 1 filing drawer suitable for foolscap suspension filing. This pedestal measures W400xD800xH730mm and can be placed beside the 800mm end of a radial desk, or used with a standard desk.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
