- Polypropylene buffering strip protects objects and walls from damage
- Platform Dimensions: L900 x W600 x H210mm
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Internal Dimensions: L860 x W560 x 500mm
- Fitted with 4 130mm steel housed rubber castors
- Mesh surround with 2 half drop sides
- Platform is manufactured from polypropylene
<
>
Mesh Sided Platform Trolley PPU23Y
9 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 615x1000x950mm |
| Maximum Load | 300kg |
| Manufacturer | The OT Group |
| Warranty | 12 Months |
| Weight | 32kg |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Trucks |
Description
With a polypropylene base capable of a total weight capacity of 300kg, as well as useful half drop mesh sides, this platform truck will make loading and unloading easier than ever before. Running smoothly on 4 steel housed rubber castors, and with a protective buffering strip on the outer edges, this trolley is a great transport solution for your workplace.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
