- Colour: Green
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Printable tabs make labelling easy
- 15mm capacity holds up to 150 sheets
- Extra strong colour coded steel runners allow heavy loads
- Extra strong suspension files for durable filing
- Supplied in a pack of 25
<
>
Rexel Crystalfile Extra 15mm Suspension File Green (Pack of 25) 70628
4 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: KF0122714963 Stock Available
-
Product Code: KF019099758 Stock Available
-
Product Code: AVL7171440 Stock Available
-
Product Code: CNT01262944 Stock Available
-
Product Code: KF01345352 Stock Available
-
Product Code: CG151481233 Stock Available
-
Product Code: KF20023152 Stock Available
-
Product Code: KF20022154 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 15mm |
| Dimensions | 240x387mm |
| Country of Origin | China |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | V-Base Files |
| Runner Width | 387mm |
| Material | Polypropylene |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Grammage | 300 Micron |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Sustainability
Description
These Crystalfile Extra foolscap suspension files have a 15mm capacity with the ability to hold up to 150 sheets of 80gsm paper. Made from high quality polypropylene that is five times stronger than manilla, the smart satin surface can be wiped clean and keeps the contents safe and secure. Supplied complete with tabs and printable inserts, the files also have matching coloured runners, ideal for colour coded filing systems. This pack contains 25 green files.
