Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Bin Capacity | 9 Litres |
| CD Shredding | No |
| Cut Type | Strip Cut |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 319x156x288mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Particle Size | 6mm |
| Run Time | 2 Minutes |
| Throat Capacity | 6 Sheets |
| Warranty | 2 Year Guarantee |
| Security Level | P-2 |
| Weight | 2kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Shredder |
Sustainability
Description
Conforms to DIN level P-2
* Using 80gsm weight paper
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
