Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black/Silver |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 370x279x465mm |
| Cut Type | Cross Cut |
| CD Shredding | No |
| Bin Capacity | 23L / 225 A4 sheets |
| Auto Start/Stop | No |
| Also Shreds | Paperclips and staples |
| Warranty | 2 Year Guarantee |
| Throat Capacity | 15 Sheets |
| WEEE Compliant | Yes |
| Weight | 12.5kg |
| Run Time | 2 Hours |
| Sheets Per Pass | 15 sheets |
| Security Level | P-4 |
| Number of User | 5-10 |
| Particle Size | 4 x 40mm pieces |
| Manufacturer | ACCO Brands |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Shredder |
Sustainability
Description
Claim a £15 Cashback with this product until 31st March 2026
Terms & Conditions apply, to claim please register online here.
The power to shred more! Rexel Momentum X415 Paper Shredder shreds up to 15 sheets in one go, with a 2 hour continuous run time, making it ideal for a small office. The X415 comes with anti jam technology to guarantee uninterrupted shredding. P4 Cross Cut 4x40mm pieces. Quiet, with simple, intuitive, touch control buttons for easy operation and a generous 23L bin capacity (225 A4 sheets)
Conforms to DIN level P-4
* Using 80gsm weight paper
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
