Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| CD Shredding | No |
| Cut Type | Cross Cut |
| Country of Origin | China |
| Jam Indicator | Yes |
| Dimensions | 406x320x594mm |
| Noise Levels | Less than 60 DbA |
| Number of Users | 5-10 |
| Particle Size | 4x40mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Also Shreds | Staples/Paperclips |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Bin Style | Pull-out |
| Bin Capacity | 30 Litres |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Thermal Overload Indicator | Yes |
| Sheets Per Pass | 20 |
| Security Level | P-4 |
| Run Time | 4 Hours |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| WEEE Compliant | Yes |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Throat Capacity | 20 Sheets |
| Weight | 22kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Shredder |
Sustainability
Description
The power to shred more! Rexel Momentum X420 Paper Shredder shreds up to 20 sheets in one go, with a 4 hour continuous run time, making it ideal for a small office. The X420 comes with anti jam technology to guarantee uninterrupted shredding. P4 Cross Cut 4x40mm pieces. Quiet, with simple, intuitive, touch control buttons for easy operation and a generous 30L bin capacity (275 A4 sheets)
Conforms to DIN level P-4
* Using 80gsm weight paper
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
