Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Bin Capacity | 23 Litres |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions | 335x240x460mm |
| Particle Size | 4x40mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Run Time | 15 Minutes |
| Throat Capacity | 8 Sheets |
| Warranty | 2 Year Machine / 7 Year Cutter |
| Security Level | P-4 |
| Weight | 6.66kg |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Shredder |
Sustainability
Description
The Promax REX823 shreds 8 sheets at a time into secure P4 (4*40mm) cross cut pieces.
It can handle staples and credit cards and features a 23 litre bin for mess free emptying. Simple to operate with a long run time and an ultra quiet operation. Ideal for small and medium business environments.
Conforms to DIN level P-4
* Using 80gsm weight paper
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
