- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Mounted on four castors for mobility
- Finish: White
- Dimensions (WxDxH): 434x580x525mm
- Includes 1 x box drawer and 1 x foolscap file drawer
- Use under desk or independently
- Mobile pedestal with two drawers
<
>
5 Star 2 Drawer Mobile Pedestal 434x580x525mm White KF79825
4 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Wood |
| Drawer Style | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH) | 434x580x525mm |
| Number Of Drawers | 2 Drawer |
| Pedestal Colour | White |
| Lockable | Yes |
| Height | Under Desk Pedestal |
| Manufacturer | VOW |
| Weight | 19.2kg |
| Width | 434mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Style | Mobile Pedestal |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
Product Information
| Brand | Serrion |
| Type | Pedestals |
Description
This 5 Star 2 Drawer Mobile Pedestal fits under desks or can be used independently. The pedestal features 1 filing drawer suitable for use with both foolscap and A4 suspension filing, and 1 shallow drawer for stationery and other accessories. This pedestal is mobile on castors and comes in white. The pedestal measures 434x580x525mm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
